Kõikvõimas Rooibos – tugevdab tervist, võtab maha pinged ning kustutab janu

Rooibos teed tuntakse ka lihtsalt punase tee nime all. Põhjus on selles, et teematerjali kääritamisel kaob taimelehtede algne roheline värvus: tassis valmib kaunilt punase tooniga jook. Samas ei ole iga punane tee rooibos.

Rooibos tee edu põhineb mitmel faktil. Esiteks on rooibos täiesti kofeiinivaba, tal pole ergutavat toimet ning sobib hästi just rahustava joogina.. Rooibosi soovitataksegi näiteks unehäirete, stressi ja närvisüsteemi ülierutuvuse korral.

Teiseks, rooibosis leidub kümneid antioksüdante, kusjuures ka nende koguhulk on suur.

Antioksüdandid on ühendid, mis muudavad kahjutuks organismis leiduvad liigsed vabad radikaalid. Vabade radikaalide kontrollimatu rohkus organismis võib olla paljude tõsiste haiguste kujunemise eeldus.

Kolmandaks, selles tees on üsna vähe parkaineid – eeskätt tanniine. Parkainete vähesus võimaldab teemaitsel paremini mõjule pääseda ning ei takista tee järjepideval nautimisel paljude mikromineraalide imendumist seedekulglast.

Neljandaks, tasub teada, et rooibosi teest saab inimene arvestatavas koguses rauda, vaske, tsinki, mangaani, fluori. Peale mikroelementide leidub selles joogis veel rohkesti kaaliumi- ja magneesiumiühendeid.

Mis veel oluline: rooibosi teel on maitsmismeelele kergelt magus maitsevarjund, nii et seda on võimalik juua ka ilma suhkruta, mis omakorda vähendab suuõõnes suhkrust moodustuvate orgaaniliste hapete (happerünnaku) mõju hammastele. Oluline on seegi, et rooibosi teed võib juua nii kuumalt kui ka külmalt või isegi jääteena. See tee sobib ka mitmesuguste segujookide koostisesse ning ekstrakti kasutatakse karastusjookides. Soovi korral võib punast teed maitsestada kas sidruni, teiste tsitrusviljadega, vürtsitaimede, kuivatatud puuviljadega, piima, suhkru või meega. Rooibosi kuivatatud lehti kasutatakse isegi toidu maitsestamiseks.

Mitte ainult joogiks! Kapimaa põliselanikud on aastasadu kasutanud rooibosi ravimtaimena nii sees- kui ka välispidi. Seespidi aitab rooibos näiteks seedekulgla spastiliste valude vastu, mis on sageli tingitud seedekulgla gaasidest. Välispidi kasutatakse rooibosi ekstrakti allergiast tingitud nahaekseemide, bakteritest põhjustatud mädaste põletikukollete ning naha päikesepõletuste korral. Et rooibosis on rikkalikult antioksüdante, siis valmistatakse taimest erilist ekstrakti, mida lisatakse paljudele kosmeetikatoodetele, näiteks kreemidele, nahaniisutajatele, šampoonidele, juustepalsamitele, seepidele, vannivahtudele jne. Rooibosi ekstrakt aitab tõhustada naha ja naha tekiste antioksüdantset kaitsesüsteemi, sest välise kattena allub just nahk kõige kergemini kõikvõimalikele kahjulikele mõjutustele.

Refereeritud: www.loodusajakiri.ee

Kõige enam saad rooibost nautida juues Teazy õhtuteed

Loe ka: Toiduained, mis panevad rasvad põlema ja 7 põhjust, miks kaalulangetamine ebaõnnestub