Õnnelik ultraheliuuring

Tallinnas, Tammsaare Ärikeskuse 4. Korrusel asub väga hubane ja tulevaste lapsevanemate seas väga populaarne Loote Ultrahelikeskus. See on koht kuhu tullakse mõnikord lausa kogu suure perega, sest ka vanavanemad soovivad teada, milline täpselt nende järeltulija välja näeb ning kas temaga on ikka kõik korras.

Selle aasta augustikuu viimasel nädalal istuvad ooteruumis kaks noort ja õnnelikku inimest Võrumaalt, Maiki (22) ja Andre (23), kes rõõmsalt ja suure ootusärevusega oma esimest, detsembris sündivat järeltulijat ootavad. Ultrahelikeskusesse tulid tulevased lapsevanemad aga eelkõige Dr. Marek Šoisi, kelle kohta eelnevalt ainult kiidusõnu kuuldud, ja tema imelise ultraheliaparaadi pärast.

IMG_1563

Dr. Šois juhatab noored hämarasse kabinetti, kus mitte asjatundjale jääb mulje, et kõik sarnaneb tavalise ultraheliuuringuga. Üsna pea selgub, et esmamulje on siiski petlik. Tegemist on uue põlvkonna täisdigitaalse 3D/4D ultraheliaparaadiga, mis on spetsiaalselt välja töötatud  günekoloogilise ja sünnitusabialase ultraheliuuringu tegemiseks. Selleks et tekitada lootest ekraanile pilt kasutab ultraheliaparaat kõrgsageduslikke ultrahelilaineid, mida saadab looteni ja võtab uuesti vastu ultraheliandur. Tänu kasutuses olevale 3D/4D maatriksandurile on võimalik saada kvaliteetne loomutruu ruumiline liikuv pilt. Nimetatud ultraheliandur on asendamatu, sest annab võimaluse uurida loote ajustruktuure, mida tavalise anduriga pole võimalik hinnata. Tänu hea lahutusvõimega tupekaudsele 3D/4D andurile on võimalik saada  hea kvaliteediga pilt juba väga väikestest detailidest. Seetõttu on võimalik hinnata juba raseduse varajases järgus loote geneetilisi markereid ja teha varajast loote kaasasündinud südamerikete  skriiningut.

Kui tulevane ema on end mugavalt paika seadnud ning noor isa tema käe õrnalt kuid toetavalt enda omale toetanud, võibki protseduur alata. Dr. Šois kinnitab endale mikrofoni ning asub lugema teksti filmile, mis saab vähemalt kolmele inimesele olema elu üheks olulisemaks linateoseks.

IMG_1567

Juba esimestest doktori lausetest selgub, et valmiv DVD pole lihtsalt ülevaade meditsiinilisest uuringust vaid muhe vaatamine ka aastate pärast. Alustuseks märgib doktor ära, et sündimas on ambur, kes hakkab edaspidi kindlasti pidudel särama. Luude ja jäsemete vaatlusel jääb arstile silma, et tulevane ilmakodanik hoiab oma väikest sõrme püsti. See pidavalt kindlalt tähendama seda, et ta oma vanemad ümber sõrme keerab. Doktor on ka kindel, et emme allub sellele sõrme ümber keeramisele lihtsamalt kui issi. Veel saab kinnitust, et sündimas on igati terve ja normaalse arenguga poisslaps. Doktor kiidab ka, et Andre on oma lapsele õige ema valinud, sest lapsel on kõht kenasti täis ning tema eest on hästi hoolitsetud. Imeline ultraheliaparaat laseb kuulata ka loote südamelööke ning ka seda heli, mis teda praegu saadab.

Kuna Maikil on käsil 26 rasedusnädal, siis on võimalik ka juba aimu saada, mis nägu tulevane silmarõõm on. Esmalt tundub, et poiss sarnaneb emale ja kohe siis, et hoopis isale. Lõpuks otsustatakse, et see imearmas kõhubeebi on eelkõige iseenda nägu. Selgub ka, et tegemist ei ole edeva poisiga, sest ka doktori veenmise peale ta end väga kaamerate poole pöörata ei taha ning heameelega mängiks hoopis peitust, hoides oma pisikesi käekesi näo ees, sealt ainult hetkeks välja piiludes. Tark masin on aga nii kiire ja täpne, et tulevase vigurivända näoke õnnestub kenasti pildile jäädvustada.

Veendudes, et lapse ja tema arenguga on kõik korras ning et laps on ka hästi kasvatatud (see oli Dr. Šois kommentaar lapse käitumise kohta uuringu ajal) võivad rõõmsad lapsevanemad end kodupoole seada. Tõsi, kodust Võrumaad väisatakse ainult hetkeks, sest kohe kui Andre kuulis oma kaasa lapseootusest, otsustas ta, et nüüd tuleb tal perele ainult kõige parimat pakkuda. Hetkel tähendab see seda, et noorte kodu asub ülelahe, aga õnneks on see laht ju nii pisike.

Ultrahelikeskusest väljudes on Maiki ja Andre veelgi õnnelikumad ja säravamad, kui sinna saabudes. Selles on „süüdi“ nii doktori kinnitus, et kõhubeebiga on kõik korras kui ka Dr. Šoisi väga muhe, kuid samas ka põhjalik ja vanemate kõikidele küsimustele vastuse andnud vastuvõtt. Maiki kinnitab ka, et nüüd on juba käes aeg hakata  beebiasju varuma. Hetkel on noortel olemas imeline valge lapsevanker ja nimi „Tayler“, mida võsuke uhkelt kandma hakkab.

Maiki ja Andre käik Ultrahelikeskusesse toimus tänu TEAZY.EE korraldatud Facebooki mängule „ Saada meile oma salasoov“. Maiki suureks sooviks oli just see ultraheliuuring ning TEAZY meeskond otsustas, et selle ilusa soovi täita.

???????????????????????????????

Dr. Marek Šois: 26 rasedusnädal on parim aeg, et jälgida kuidas lapsekene kasvab ja kaalust juurde võtab. On teada, et 5% lastest jääb pisikeseks. Asendit me siiski veel vaadata ei saa, sest selles rasedusstaadiumis on see ebapüsiv. Küll aga nägime juba aju- ja südamestruktuuri ning kuna miimilised lihased on välja arenenud, siis oli ka nägu juba päris armas. Ultraheli üks põhieesmärke on anda vanematele sisemist kindlustunnet, et nende lapsega on kõik korras, et ta kasvab kenasti ja et pere saaks ühise positiivse elamuse osaliseks.

Eestis on sellise 3D ultraheli uurigu võimalus juba üle 10. aasta, meie oleme naisi aidanud Loote Ultrahelikeskuses viimased kolm aastat.

Arsti eesmärgiks on inimesi aidata ja leida murede põhjused. Esmalt vaadatakse, kas laps on ilusti kokku pandud. Teame, et 1% lapsi sünnib vaimse või struktuurse patoloogiaga ning soovime need avastada võimalikult varakult. Kromosoomihaigusi on võimalik avastada juba 11 – 13 rasedusnädalal ja struktuurseid patoloogiaid 20 – 21 nädalal. See annab ka perele võimaluse otsustada, kas haige lapse korral soovitakse rasedust jätkata.

Teine probleem on seotud lapse kasvu jälgimisega. Kui laps ei saa looteeas piisavalt toitu ja hapnikku, peab tema sünnituse ajastama, selleks et talle üsaväliselt pakkuda õigel ajal soojust ja toitu. Mõnikord võib see tähendada enneaegse lapse sündi.

Oluline on ka lapse struktuuride hindamine, eeskätt südame struktuuride, sest seal esineb kõrvalekaldeid kõige sagedamini.

Samuti võib rasedatel tekkida kõrge vererõhk ning häiruda neerude ja maksafunktsioon. Preeklampsia on haigus, mis võib tekkida peale 20. rasedusnädalat, ning raskematel juhtudel võib põhjustada rasedal krampe. Ultraheliskriininguga saab selle haiguse tekke riski avastada võimalikult varakult raseduse 11 – 13 rasedusnädalal ja see annab võimaluse alustada õigeaegselt preeklampsiat ärahoidvat ravi. Sellega on mõnikord võimalik päästa lapse ja ema elu.

Vaimse arengu hindamisel on ultraheliuuringud veel lapsekingades, kuid uute ultraheliaparaatide heale pildi kvaliteedile on võimalik juba uurida lootel teatud ajustruktuure, mis osalevad lapse psühhomotoorses arengus. Autismi kahjuks veel üsasiseselt diagnoosida pole võimalik.

Diagnostilist ultraheli on maailmas kasutatud juba üle 25 aasta. Praeguste seisukohtade järgi ei ole meditsiinilisteks uuringuteks kasutataval ultrahelil kahjulikku bioloogilist toimet ning seetõttu on see rasedale ja lootele ohutu. www.ultraheli.ee